2015-12-12

Лист до Петрарки

Тема. Лист до Петрарки.
Мета: навчити дітей складати тексти епістолярного стилю; сприяти розвитку вмінь висловлювати свої думки і враження щодо творчості улюбленого поета, добирати мовленнєві засоби відповідно до задуму висловлювання; сприяти вихованню уважного ставлення до людини, її неповторного внутрішнього світу.
Тип уроку: урок розвитку зв’язного мовлення.
Обладнання: схеми «Точка зору», «Структурні елементи листа», «Кубування», «Перефразування»; картки «Самооцінка»; тлумачний словник; портрет Ф. Петрарки; «Лист до нащадків» Ф. Петрарки.
Хід уроку
                       I.   Мотивація навчальної діяльності.
1.   Вступне слово вчителя.
Сімсот років тому Петрарка започаткував підхоплену пізніше гуманістами традицію листування, причому з однаковою майстерністю писав він як своїм сучасникам, так і митцям минулого, вбачаючи у них своїх особистих друзів. Одного зі своїх листів він адресував нам.
2.   Читання учнем уривку з «Листа до нащадків» Ф. Петрарки.
Звертаючись до нас, Петрарка закликає до спів розмови, тож ми маємо сьогодні дати відповідь митцю.
                     II.   Оголошення теми уроку. Встановлення учнями очікуваних результатів роботи.
Спробуємо визначити, яких результатів маємо досягти на уроці. Запишемо їх на дошці.
                    III.   Надання необхідної інформації.
1.   Робота зі словником.
Епістолярний твір – художній твір у вигляді листа.
Лист – передача на письмі особистих вражень і думок.
2.   Робота зі схемою «Точка зору». Актуалізація опорних знань про типи мовлення.
-        Який тип мовлення ви оберете, створюючи лист?
-        Пригадайте ключові слова твору-роздуму.
3.   Робота зі схемою «Складові елементи листа».
4.   Актуалізація опорних знань про цитату.
-        Що таке цитата? Яке значення цитати мають у творі?
Цитата – дослівно взятий вислів із тексту, що підтверджує нашу думку.
-        Як оформляються цитати у творі?
А: «П».          А:
                           Ц.
5.   Робота зі схемою «Структурні елементи листа». Актуалізація опорних знань.
-        Знайдіть відповідності між складовими елементами «Листа» та знайомим вам прийомом «Кубування»?
6.   Робота зі словником.
Асоціація – зв'язок між окремими уявленнями, при якому одне з уявлень викликає інше.
                    IV.   Інтерактивна вправа.
1.   «Гронування».
-        Які асоціації викликають у вас сонети Петрарки?
Що це?   Хто це?   Чому?
2.   Робота зі словником.
Тріумф – блискучий успіх, урочистість.
Гімн – урочиста пісня.
-        Які епітети ви б дібрали до слова кохання?
Яке?   Чому?
3.   Робота зі схемою «Перефразування».
-        Спробуємо дібрати матеріали до власного твору, перефразовуючи слова Петрарки.
4.   Добір цитат.
-        Доберіть приклади іншого використання цитат у творі.
5.   Робота зі схемою «Точка зору».
-        Висловіть власні судження щодо творчості поета, використовуючи прийом «Точка зору».
6.   Робота над вступом і висновком.
-        Які питання ви б хотіли задати Петрарці?
-        Що б ви побажали славетному майстру?
                     V.   Рефлексія й підведення підсумків уроку.
1.   Ділова гра «Відповідь Петрарці». Складання усного твору.
2.   Рефлексія.
-        Чи досягли ми на уроці поставленої мети?
-        Чи набуті знання допоможуть вам у майбутньому? Як саме?
-        Що нового для себе ви відкрили на цьому уроці?
-        Які труднощі протягом уроку у вас виникли?
-        Як би ви порадили подолати ці труднощі?
-        Що саме на уроці найбільше сподобалось?
3.   Оцінювання навчальних досягнень учнів. Робота з картками самооцінки.
4.   Оголошення домашнього завдання.
Написати «Лист до Петрарки».


Немає коментарів:

Дописати коментар